- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Roof Tile
Roof Tile
We are a leading Wholesale Distributor of ceramic roof tile and cool roof tiles from Morbi, India.
Ceramic Roof Tile
Product Price: Rs 47 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Surface Finish | Matt |
| Color | Brown |
| Tile Type | Flat |
| Tile Length | 300 mm |
| Tile Width | 250 mm |
| Tile Thickness | 9 mm |
| Application Area | Residential, Industrial, Farmhouse, Resort |
| Warranty | 5 Year |
| Country of Origin | Made in India |
| colors | All colur |
| Material | Clay |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Cool Roof Tiles
Product Price: Rs 28 / Square FeetGet Best Price
Product Details:
| Tile Size | 300x300 mm |
| Thickness | 10 mm |
| Solar Reflectance | >=0.70 |
| Pattern | TERRACE USE |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Application Area | Terrace |
| Brand | Wienerberger |
| Finish | Gloss |
| Material | Ceramic |
| Color | Brown |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback