- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Toilet Seat
Toilet Seat
Pioneers in the industry, we offer ceramic one piece toilet seat, one piece toilet seat, toilet sanitary ware, one piece, wall hung toilets and wall hung from India.
Ceramic One Piece Toilet Seat
Product Price: Rs 4,200 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Trap Type | S-Trap |
| S-Trap Distance | 225 mm (9 inch) |
| Flushing System | Siphonic |
| Mounting Type | Floor Mounted |
| Seat Cover Type | Regular/Normal |
| Color | White |
| Material | Ceramic |
| Toilet Seat Material | Ceramic |
| Shape | Oval |
| Toilet Seat Type | Closed Front |
| Toilet Seat Cover Type | Open Front |
| Usage/Application | Bathroom Fitting |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
One Piece Toilet Seat
Product Price: Rs 4,200 / PieceGet Best Price
Product Details:
| S-Trap Distance | 225 mm (9 inch) |
| Trap Type | S Trap |
| Flushing System | Siphonic |
| Mounting Type | Floor Mounted |
| Usage/Application | Bathroom |
| Seat Cover Type | Regular/Normal |
| Color | White |
| Shape | Rectangular |
| Toilet Seat Type | Closed Front |
| Toilet Seat Cover Type | Open Front |
| Material | Ceramic |
| Flush Type | Single Flush |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
One Piece Toilet Seat
Product Price: Rs 3,250 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Trap Type | S-Trap |
| S-Trap Distance | 225 mm (9 inch) |
| Flushing System | Siphonic |
| Mount Type | Floor Mounted |
| Seat Cover Type | UF Soft Close |
| Color | White |
| Material | Ceramic |
| Is It One Piece | Yes |
| Toilet Seat Type | Western |
| Toilet Seat Cover Type | Open Front |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Toilet Sanitary Ware
Product Price: Rs 1,750 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Seat Shape | Rectangular |
| Hinge Type | Soft Close |
| Type Of Sanitary Ware | Toilet Seats |
| Toilet Type | Western |
| Color | White |
| Mounting Hole Distance | 140 mm |
| Surface Finish | Glossy |
| Country of Origin | Made in India |
| Seat Material | Plastic |
| Material | Ceramic |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
One Piece
Product Price: Rs 4,015 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Trap Type | S-Trap |
| Series | one pic |
| S-Trap Distance | one pic |
| Basin Shape | one pic |
| Flushing System | Siphonic |
| Seat Cover Type | Slim Soft Close |
| Color | White |
| Pattern/Style | Plain |
| Warranty | 7 year |
| Faucet Hole | With Hole |
| Usage/Application | Bathroom |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Wall Hung Toilets
Product Price: Rs 3,500 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Product Type | One Piece |
| Brand | skyrun |
| S-Trap Distance | 225 mm (9 in) |
| Rim Type | Open Rim |
| Seat Cover Type | Normal Close |
| Trap Type | S-Trap |
| Flushing System | Siphonic Jet |
| Color | White |
| Toilet Seat Cover Type | Open Front |
| Surface Finish | Glossy |
| Material | Ceramic |
| Country of Origin | Made in India |
| Bowl Shape | Square |
| Shape | Rectangular |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Wall Hung
Product Price: Rs 3,500 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Brand | skyrun |
| Material | Ceramic |
| Bowl Shape | Square |
| Rim Type | Box Rim |
| Seat Cover Type | Normal Close |
| Seat Cover Material | Polypropylene (PP) |
| Mounting Bolt Distance | 180 mm |
| Shape | Oval |
| Color | White |
| Toilet Seat Cover Type | Open Front |
| Trap Type | S Trap |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
One Piece Water Closet
Product Price: Rs 2,200 / PIECEGet Best Price
Product Details:
| Toilet Type | Coupled Closet |
| Trap Type | S Trap |
| Flushing Type | Single Flush |
| Bowl Shape | EWC |
| Rough In Size | 180 mm |
| Water Usage | 3 L |
| Pattern/Style | Plain |
| Mount Type | Pedestal |
| Brand | Tessa |
| Color | White |
| Model Name/Number | Roland-1007 |
| Size/Dimension | 570*445*845mm |
| Usage/Application | Home |
| Country of Origin | Made in India |
Brand : Tessa
Size : 570*445*845mmWe are engaged in offering a wide range of Peoducts to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Wall Hung Commode
Product Price: Rs 2,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Brand | SKYRUN |
| Bowl Shape | WALL HUNG |
| Rim Type | Box Rim |
| Seat Cover Type | Soft Close |
| Seat Cover Material | Polypropylene (PP) |
| Mounting Bolt Distance | 180 mm |
| Pattern/Style | Plain |
| Mount Type | Wall Mounted |
| Color | White |
| Size/Dimension | 570x480x210mm |
| Usage/Application | Home |
| Country of Origin | Made in India |
Model Name/No. : VENICEDIMENSIONS : 570x480x210mmWe are engaged in offering a wide range of Peoducts to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Western Toilet
Product Price: Rs 4,200 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Material | Ceramic |
| Toilet Type | One Piece |
| Trap Type | S Trap |
| Flushing Type | Siphonic |
| Rough In Size | 180 mm |
| Water Usage | 4 L |
| Color | White |
| Surface Finish | Glossy |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Skyrun Ceramic |
| Shape | Rectangular |
| Bowl Shape | Square |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Anglo Indian Toilet
Product Price: Rs 2,400 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Trap Type | S-Trap |
| Length | 545MM |
| Material | Ceramic |
| Toilet Seat Type | Anglo Indian |
| Mounting Type | Floor Mounted |
| Brand | Varmora |
| Color | White |
| Usage/Application | Bathroom Fitting |
Yes! I am InterestedRequest A Callback