- Home
- »
- Our Products
- »
- Vitrified Tiles
Vitrified Tiles
Offering you a complete choice of products which include 1200x 1800 glossy finish, vitrified glossy floor tiles, marble design vitrified floor tile, digital glazed vitrified tile, plain white tiles and gvt pgvt tiles.
1200x 1800 Glossy Finish
Product Price: Rs 45 / sq ftGet Best Price
Minimum Order Quantity: 10000 sq ft
Product Details:
| Gloss Level | Glossy |
| Application Area | Wall And Floor |
| Tile Size | 1200x1800 |
| Usage | FLOOR & WALL |
| Finish | Gloss |
| Size | 4X6 |
| Thickness | 8 - 10 mm |
| Type | Vitrified |
| Material | Ceramic |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Vitrified Glossy Floor Tiles
Product Price: Rs 25 / sq ftGet Best Price
Product Details:
| Material | vitrified |
| Finish | Glossy |
| Size | 2x4 Feet |
| Brand | SKYRUN |
| Application / Usage | FLOOR &WALL |
| Suitability | Floor |
| Surface Finish | Glossy |
| Type | Polished Glazed |
| No. of Tiles Per Box | 2 |
| Product Type | Vitrified Tile |
| Total Thickness | 9 mm |
| Scratch Resistant | No |
| Replacement of Damaged Boxes | No |
| Installation/Service Provided | No |
| Packaging Type | Box |
| Usage/Application | Home |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Marble Design Vitrified Floor Tile
Product Price: Rs 24 / sq ftGet Best Price
Product Details:
| Tile Size | 600×1200 mm |
| Material | Vitrified |
| Application Area | Floor & Wall |
| Design | Marble Look |
| Thickness | 9 mm |
| Color Family | Multi Color |
| Packaging Type | Box |
| No. of Tiles Per Box | 2 |
| Size | 2x4 Feet |
| Country of Origin | Made in India |
| Finish | Polished(GLOSSY ) |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Digital Glazed Vitrified Tile
Product Price: Rs 24 / Square FeetGet Best Price
Minimum Order Quantity: 15000 Square Feet
Product Details:
| Tile Type | Glazed Vitrified (GVT) |
| Finish | Glossy |
| Surface Treatment | Glazed Tiles |
| Size | 600X1200 MM |
| Thickness | 8 - 10 mm |
| Look | Marble |
| Application | Indoor |
| Material | Porcelain |
| Tiles per Box | 2 Pcs |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Plain White Tiles
Product Price: Rs 24 / sq ftGet Best Price
Product Details:
| Tile Type | Glazed Vitrified (GVT) |
| Finish | Glossy |
| Size | 2x4 Feet |
| Tile Design | Plain |
| Thickness | 9 mm |
| Application | Indoor |
| Type | Digital Printing |
| Packaging Type | Box |
| No. of Tiles Per Box | 2 |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Vitrified |
| Look | Marble |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Gvt Pgvt Tiles
Product Price: Rs 26 / Sq ftGet Best Price
Product Details:
| Tile Size | 600×1200 mm |
| Finish | Glossy |
| Application Area | Floor |
| Type | GVT |
| Tile Design | Plain |
| Thickness | 9 mm |
| Design | Marble Look |
| Color Family | Grey |
| Suitability | Wall |
| No. of Tiles Per Box | 2 |
| Surface Type | Glazed |
| Usage Area | Living Room |
| Scratch Resistant | No |
| Replacement of Damaged Boxes | No |
| Installation/Service Provided | No |
| Packaging Type | Box |
| Usage/Application | Commercial Spaces |
| Specific Usage Area | Living Room |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Plain Ivory Vitrified Tiles
Product Price: Rs 18 / sq ftGet Best Price
Product Details:
| Tile Type | Soluble Salt |
| Size | 600x600 Mm |
| Look | Plain |
| Application | Indoor |
| Type | Vitrified |
| Thickness | 8 - 10 mm |
| Material | Ceramic |
| Product Type | nano tiles |
| Shape | Square |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Endless Pattern Vitrified Tiles
Product Price: Rs 24 / sq ftGet Best Price
Product Details:
| Tile Type | Glazed Vitrified (GVT) |
| Material | Vitrified |
| Finish | Glossy |
| Size | 2x4 Feet |
| Thickness | 9 mm |
| Look | Marble |
| Application | Indoor |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
| Tiles per Box | 2 Pcs |
| No. of Tiles Per Box | 2 |
| Product Type | Tiles |
We are engaged in offering a wide range of to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.Hall Floor Tiles Design,Tiles Design For Hall,Living Room Tiles Price
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Pgvt High Gloss Tiles
Product Price: Rs 27 / sq ftGet Best Price
Product Details:
| Size | 600x1200 mm (2x4 ft) |
| Tile Type | Glazed Vitrified (GVT) |
| Finish | Glossy |
| Tile Design | Plain |
| Thickness | 9 mm |
| Look | Marble |
| Application | Indoor |
| Size (Sq ft) | 2x4 |
| No. of Tiles Per Box | 2 |
| Tile Thickness | 10 mm |
| Tiles per Box | 2 Pcs |
| Country of Origin | Made in India |
| SIZE. | 600x1200 |
| Colour | high glossy finish |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Polished Vitrified Floor Tile
Product Price: Rs 24 / sq ftGet Best Price
Product Details:
| Size | 600x1200 mm |
| Tile Type | Glazed Vitrified (GVT) |
| Finish | Glossy |
| Material | Vitrified |
| Surface Finish | Polished |
| Thickness | 9 mm |
| Look | Marble |
| Application | Indoor |
| Country of Origin | Made in India |
| No. of Tiles Per Box | 2 |
| Tile Design | Cheque |
| Suitability | Wall |
| Product Type | Vitrified Tile |
| Tile Thickness | 10 mm |
| Color | Multicolor |
| Specific Usage Area | Bedroom |
| Usage/Application | Home |
| Packaging Type | Box |
| Installation/Service Provided | No |
| Replacement of Damaged Boxes | No |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
6 X 4 Vitrified Tile
Product Price: Rs 45 / sq ftGet Best Price
Product Details:
| Type | Vitrified |
| Size | 1200x1800 |
| Application / Usage | Indoor Floor |
| Brand | SKYRUN |
| Thickness | 8 - 10 mm |
| No. of Tiles Per Box | 2 |
| Tile Thickness | 10 mm |
| Shape | Square |
| Box Contains(No. of Pieces) | 2 |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Light Dark Series Tiles
Product Price: Rs 420 / BoxGet Best Price
Product Details:
| Size (mm) | 600x1200 mm |
| Material | Vitrified |
| Finish | Glossy |
| Size | 2x4 Feet(600x1200 mm) |
| Application | Floor & Wall |
| Design | Marble Look |
| Thickness | 9 mm |
| Tile Design | Plain |
| Suitability | Floor |
| Size (sqft) | 4x2 |
| Tile Type | Glazed Vitrified (GVT) |
| Scratch Resistant | No |
| Replacement of Damaged Boxes | No |
| Installation/Service Provided | No |
| Packaging Type | Box |
| Usage/Application | Home |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
600mmx1200mm High Gloss Gvt Pgvt Floor Tiles
Product Price: Rs 35 / sq ftGet Best Price
Product Details:
| Tile Material | Vitrified |
| Size | 600x1200 mm |
| Surface Finish | High Gloss |
| Tile Size | 600×1200 mm |
| Tile Design | Plain |
| Pattern | Plain |
| Shade | Dark |
| Material | pgvt |
| No. of Tiles Per Box | 2 |
| Tile Thickness | 10 mm |
| Product Type | Vitrified Tile |
| Country of Origin | Made in India |
| SIZE. | 600X1200 |
| Colour | high glossy |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Plain Colour Vitrified Tiles
Product Price: Rs 28 / sq ftGet Best Price
Product Details:
| Size | 600x1200 mm |
| Type | Glazed Vitrified |
| Finish | Glossy |
| Tile Design | Plain |
| Thickness | 9 mm |
| Application / Usage | FLOOR & WALL |
| Brand | SKYRUN |
| No. of Tiles Per Box | 2 |
| Tile Thickness | 10 mm |
| Tiles per Box | 2 |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Vitrified Wooden Floor Tile
Product Price: Rs 26 / sq ftGet Best Price
Product Details:
| Tile Type | Wall Tile |
| Size | 60x120 cm (2x4 ft) |
| Material | vitrified tiles |
| Finish | Matte |
| Color | Brown |
| Application / Usage | Hostel, Showroom, Commercial, Residential |
| Brand | SKYRUN CERAMIC |
| Product Type | Vitrified Tile |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand=Metro,Tiles size=24*24 | 600X1200 |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
1200x1800 Mm Tiles
Product Price: Rs 135 / Sq ftGet Best Price
Product Details:
| Tile Size | 1200X1800 |
| Tile Type | Glazed Vitrified (GVT) |
| Application Area | Floor |
| Finish | Glossy |
| Surface Treatment | Glazed Vitrified |
| Size | 6x4 |
| Thickness | 10 mm |
| Look | Marble |
| Application | Indoor |
| Material | VITRIFIED |
| Color | White |
| Brand | SKYRUN |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Decorative Vitrified Tiles
Product Price: Rs 28 / sq ftGet Best Price
Product Details:
| Size | 2x4 Feet |
| Type | Glazed Vitrified |
| Tile Type | Glazed Vitrified (GVT) |
| Finish | Matt |
| Material | Vitrified |
| Surface Finish | Satin |
| Thickness | 9 mm |
| Application / Usage | FLOOR & WALL |
| Brand | SKYRUN |
| Surface Printing | Digital Printing |
| No. of Tiles Per Box | 2 |
| Tile Design | Plain |
| Tiles per Box | 2 Pcs |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
800x1600 Glazed Vitrified Tiles
Product Price: Rs 35 / sq ftGet Best Price
Product Details:
| Size | 800x1600 mm |
| Tile Size | 800X1600 |
| Tile Type | Glazed Vitrified (GVT) |
| Finish | Matt |
| Application Area | Floor |
| Thickness | 9 mm |
| Look | Marble |
| Design | Marble Look |
| Color Family | White |
| Surface Type | Digital Print |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Carving Tiles
Product Price: Rs 26 / sq ftGet Best Price
Product Details:
| Application Area | Wall And Floor |
| Material | Vitrified |
| Tile Size | 600×1200 mm |
| Finish | CARVING |
| Tile Design | Plain |
| Design | Marble Look |
| Usage | Bedroom, Kitchen, Commercial, Living Room, Bathroom |
| Look | Marble |
| Thickness | 9 mm |
| Color Family | Multi Color |
| Application | Indoor |
| Tile Type | Glazed Vitrified (GVT) |
| No. of Tiles Per Box | 2 |
| Tile Thickness | 10 mm |
| Tiles per Box | 2 Pcs |
| Size | 600x1200 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Colour | CARVING FINISH |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
600x1200 3D Tiles
Product Price: Rs 25 / sq ftGet Best Price
Product Details:
| Size | 600x1200 mm |
| Tile Type | Glazed Vitrified (GVT) |
| Finish | Glossy |
| Material | Vitrified |
| Surface Finish | Glossy |
| Look | Patterned |
| Thickness | 9 mm |
| Application | FLOOR&WALL |
| No. of Tiles Per Box | 2 |
| Tile Design | Floral |
| Suitability | Wall |
| Color | Multicolor |
| Specific Usage Area | Living Room |
| Usage/Application | Home |
| Packaging Type | Box |
| Installation/Service Provided | No |
| Replacement of Damaged Boxes | No |
| Scratch Resistant | No |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Wall Highlighter Tiles
Product Price: Rs 180 / sq ftGet Best Price
Product Details:
| Tile Type | Highlighter |
| Application Area | FLOOR&WALL |
| Tile Size | 600×1200 mm |
| Tile Design | Floral |
| Material | Vitrified |
| Finish | Matt |
| No. of Tiles Per Box | 2 |
| Tile Thickness | 10 mm |
| Size | 600x1200 mm |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Polish Glazed Vitrified Tiles Pgvt
Product Price: Rs 24 / sq ftGet Best Price
Product Details:
| Size | 600X1200 |
| Pattern | Plain |
| Type | Vitrified |
| Finish | Gloss |
| Application Type | Floor |
| Application Area | Home |
| Shape | Square |
| Box Contains(No. of Pieces) | 2 |
| Thickness | 8 - 10 mm |
We are engaged in offering a wide range of to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Yes! I am InterestedRequest A Callback