- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Double Charge Vitrified Tiles
Double Charge Vitrified Tiles
Our range of products include double charge matt finish, double charged vitrified tiles, 2x4 double charged vitrified tiles, double coated tiles, double charged vitrified tiles 600x1200 mm and 2x2 double charged vitrified tiles.
Double Charge Matt Finish
Product Price: Rs 25 / sq ftGet Best Price
Product Details:
| Finish | Glossy |
| Size | 2x2 Feet(600x600 mm) |
| Color | White |
| Type | Double Charge |
| Tile Design | Cheque |
| Grade | Premium |
| Thickness | 9 mm |
| Suitability | Wall |
| No. of Tiles Per Box | 4 |
| Tile Thickness | 10 mm |
| Box Weight | 24 kg |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Double Charged Vitrified Tiles
Product Price: Rs 26 / BoxGet Best Price
Product Details:
| Finish | Glossy |
| Color | White |
| Size | 2x4 Feet(600x1200 mm) |
| Type | Double Charge |
| Tile Design | Cheque |
| Grade | Premium |
| Thickness | 8 mm |
| Suitability | Wall |
| No. of Tiles Per Box | 4 |
| Box Weight | 24 kg |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
2x4 Double Charged Vitrified Tiles
Product Price: Rs 30 / Square FeetGet Best Price
Minimum Order Quantity: 15000 Square Feet
Product Details:
| Finish | Gloss |
| Surface Treatment | Double Charged Vitrified |
| Color | White |
| Size | 2 X 4 Feet |
| Grade | Premium |
| Thickness | 8 - 10 mm |
| Type | Double Charge |
| Surface Finish | GLOSSY |
| Material | vitrified tiles |
| Coverage Area | 16 |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Double Coated Tiles
Product Price: Rs 26 / Sq ftGet Best Price
Product Details:
| Size | 600x600 mm (2x2 ft) |
| Finish | Glossy |
| Color | Crema |
| Grade | Premium |
| Thickness | 9 mm |
| Type | Double Charge |
| Suitability | Floor |
| No. of Tiles Per Box | 4 |
| Scratch Resistant | No |
| Replacement of Damaged Boxes | No |
| Installation/Service Provided | No |
| Packaging Type | Box |
| Usage/Application | Industrial |
| Specific Usage Area | Bathroom |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Double Charged Vitrified Tiles 600x1200 Mm
Product Price: Rs 28 / sq ftGet Best Price
Product Details:
| Finish | Gloss |
| Size | 600x1200 |
| Grade | Premium |
| Type | Vitrified |
| Thickness | 8 - 10 mm |
| Material | TILES |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
2x4 Double Charged Vitrified Tiles
Product Price: Rs 18 / Square FeetGet Best Price
Product Details:
| Color | White |
| Finish | Gloss |
| Size | 600x600mm |
| Grade | Premium |
| Type | Vitrified |
| Thickness | 8 - 10 mm |
| Coverage Area per Box | 1.44 Sq. mtr. per box |
| Shape | Rectangle |
| Pattern | Floral |
| Box Contains(No. of Pieces) | 2 |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Double Charged Vitrified Tiles
Product Price: Rs 26 / Sq ftGet Best Price
Product Details:
| Size | 2x2 Feet |
| Finish | Glossy |
| Color | Grey |
| Grade | Premium |
| Thickness | 9 mm |
| Type | Double Charge |
| Suitability | Floor |
| Surface Finish | Polished |
| Scratch Resistant | No |
| Replacement of Damaged Boxes | No |
| Installation/Service Provided | No |
| Packaging Type | Box |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Double Charged Vitrified Tiles
Product Price: Rs 22 / sq ftGet Best Price
Product Details:
| Size | 2x2 Feet(600x600 mm) |
| Color | White |
| Finish | Gloss |
| Tile Design | Floral |
| Grade | Premium |
| Thickness | 8 mm |
| Surface Finish | Matte |
| Type | Double Charge |
| No. of Tiles Per Box | 4 |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
2x2 Double Charged Vitrified Tiles
Product Price: Rs 22 / sq ftGet Best Price
Product Details:
| Size | 2x2 Feet(600x600 mm) |
| Finish | Glossy |
| Color | White |
| Tile Design | Plain |
| Grade | Premium |
| Thickness | 8 mm |
| Type | Double Charge |
| Surface Finish | Glossy |
| No. of Tiles Per Box | 4 |
| Application Area | Commercial Space |
| Box Weight | 24 kg |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Double Charged Vitrified Tiles 600x1200 Mm
Product Price: Rs 25 / sq ftGet Best Price
Product Details:
| Size | 600x1200 mm |
| Finish | Glossy |
| Color | White |
| Tile Design | Floral |
| Grade | Premium |
| Thickness | 9 mm |
| Type | Double Charge |
| No. of Tiles Per Box | 2 |
| Tile Thickness | 10 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| SIZE. | 600X1200 |
| Colour | double charged |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Double Charge Vitrified Tiles 60 x 60 Cm
Product Price: Rs 25 / Square FeetGet Best Price
Minimum Order Quantity: 15000 Square Feet
Product Details:
| Finish | Glossy |
| Surface Treatment | VITRIFIED |
| Color | White |
| Size | 600X600MM |
| Grade | Premium |
| Thickness | 8 - 10 mm |
| Type | Double Charge |
| Material | VITRIFIED |
| Brand | SKYRUN |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Double Charged Vitrified Tiles 80 X80 Cm
Product Price: Rs 32 / Square FeetGet Best Price
Minimum Order Quantity: 15000 Square Feet
Product Details:
| Size | 600x600 mm |
| Finish | Glossy |
| Type | DOUBLE CHAGE VITRIFIED |
| Surface Treatment | Double Charged Vitrified |
| Tile Size in ft(cm) | 600x600 mm |
| Thickness | 1 - 5 mm |
| Application / Usage | FLOOR&WALL |
| Brand | SKYRUN |
| Material | VITRIFIED |
| Application Area | Home |
| Pattern | Plain |
| Shape | Square |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback