- Home
- »
- Our Products
- »
- Vitrified Floor Tile
Vitrified Floor Tile
Our range of products include 1200x1800 mm tiles, 800 x 1600 mm vitrified floor tile, 800x1600 glazed vitrified tiles and italian marble design tiles.
1200x1800 Mm Tiles
Product Price: Rs 27 / sq ftGet Best Price
Product Details:
| Size (in mm) | 1200X1800 |
| Size | 6x4 |
| Tile Size | 1200x1800 |
| Finish | Matt |
| Look/Design | Marble |
| Application Area | Floor & Wall |
| Surface Finish | 3d Finish |
| Application | Wall |
| Thickness | 9 mm |
| Thickness (in mm) | 9.5 mm |
| Material | Porcelain |
| Type | Digital |
| Color | Multicolor |
| Features | Stain Resistant |
| Usage/Application | Wall |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
800 X 1600 Mm Vitrified Floor Tile
Product Price: Rs 32 / sq ftGet Best Price
Product Details:
| Size (in mm) | 800x1600 |
| Finish | Glossy |
| Look/Design | Marble |
| Size | 800X1600 |
| Tile Type | Floor |
| Look | Marble |
| Application | Indoor |
| Shape | Rectangular |
| Thickness | 9MM |
| Material | VITRIFIED |
| Tiles per Box | 2 Pcs |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
800x1600 Glazed Vitrified Tiles
Product Price: Rs 32 / sq ftGet Best Price
Minimum Order Quantity: 2500 sq ft
Product Details:
| Tile Size | 800X1600 |
| Finish | Matt |
| Application Area | Floor & Wall |
| Thickness | 9 mm |
| Design | Marble Look |
| Color Family | Grey |
| No. of Tiles Per Box | 2 |
| Tile Thickness | 10 mm |
| Tile Design | Plain |
Additional Information:
- Production Capacity: 100000
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Italian Marble Design Tiles
Product Price: Rs 25 / sq ftGet Best Price
Product Details:
| Application Area | Floor |
| Tile Size | 600×1200 mm |
| Tile Design | Floral |
| Finish | Glossy |
| Thickness | 10 mm |
| Origin | Indian Italian Look |
| Color | White |
| Shape | Square |
| Surface Finish | Glazed Finish |
| No. of Tiles Per Box | 2 |
| Fire Resistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Slip Resistance | Yes |
| Size | 2x4 Feet |
| Material | Vitrified |
Designer Floor Tiles offer an exquisite tile design that enhances any space with a modern aesthetic. These tiles on floor design are crafted to suit diverse interiors, ensuring versatility and elegance. From intricate tiles floor designs to seamless patterns, they redefine luxury. Explore innovative flooring tiles design that balances style and durability, making them a perfect choice for homes and offices. Let the stunning tiles design floor transform your space effortlessly.
Yes! I am InterestedRequest A Callback