- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Cool Roof Tiles
Cool Roof Tiles
Providing you the best range of cool roof tiles and cool roof tiles (12"x 12") with effective & timely delivery.
Cool Roof Tiles
Product Price: Rs 30 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Tile Size | 300x300 mm |
| Size | 300x300 mm |
| Thickness | 10 mm |
| Solar Reflectance | 0.79 |
| Material | Ceramic |
| Application Area | Terrace |
| Finish | Matt |
| Suitability | Floor |
| Color | White |
| Usage/Application | Home |
| Packaging Type | Box |
| Installation/Service Provided | No |
| Replacement of Damaged Boxes | No |
| Scratch Resistant | No |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Cool Roof Tiles (12"X 12")
Product Price: Rs 28 / Square FeetGet Best Price
Product Details:
| Material Grade | Ceramic |
| Tile Size | 300x300 mm |
| Size | 300x300 mm |
| Tile Type | TERRACE |
| Thickness | 10 mm |
| Tile Length | 300 mm |
| Solar Reflectance | >=0.70 |
| Type | Heat Reflective |
| Tile Width | 300 mm |
| Tile Thickness | 10 mm |
| Water Absorption | WATERPROOF |
| Finish | Matt |
| No. of Tiles Per Box | 8 |
| Suitability | Floor |
| Specific Usage | Building Roof |
| Color | White |
| Material | Ceramic |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback